Bojovnica pestrá

Rodina Betta SplendensMedzi aký druh patrí Betta SplendensMedzi Labyrintné ryby!


Prevažná časť labyrintiek (teda aj Betta Splendens) pochádza z juhovýchodnej Ázie, niektoré rody sa vyskytujú i v tropickej časti Afriky. V domovine žijú v plytkých vodách, ktoré majú pri vysokej teplote veľmi malý obsa kyslíka. Betta Splendens sa prispôsobila tomuto biotopu, lebo je schopná dýchať i atmosferický kyslík pomocou tzv. labyrintu. Betta Splendens si aj v akváriu zaobstaráva prevažnú časť kyslíka na dýchanie labyrintom, preto je dôležité, aby mali prístup k hladine. Vzduch nad akváriom by mal mať približne rovnakú teplotu ako voda. Vhodnú atmosféru nad hladinou vody zabezpečujeme krycím sklom.
Druhy, ktoré sa najčastejšie chovajú v našich nádržiach, majú strednú veľkosť. Niektorými väčšími druhmi sa živia domorodí obyvatelia. 
 Labyrintky, a teda aj Bettu Splendens, chováme v nízkych, dlhších akváriách, ktoré sú prikryté, pretože niektoré druhy dobre skáču. V nádrži s labyrintkami môžeme pestovať akékoľvek druhy rastlín pochádzajúce z Južnej Ameriky alebo Ázie. Nároky rýb na kvalitu vody vyhovujú veľkej väčšine akváriových rastlín, potrebujú mäkkú, mierne kyslú vodu. V akváriu treba pestovať niektoré plávajúce druhy rastlín. Tie pokryjú hladinu a tvoria podporu pre penové hniezdo, ale môžu sa do nich ukryť aj plachejšie druhy. 
Z veľkého počtu druhov labyrintiek sa v akvaristike najviac uplatnili atraktívne zafarbené druhy alebo ryby s veľkou farebnou variabilitou (bojovnica pestrá - Betta Splendens).Betta Splendens
Viac informácií o Betta Splendens tuPoďme chovať Bettu Splendens

Poďme chovať Bettu SplendensAk vás zaujali moje posledné články o Betta Splendens, mám tu pre vás ďalšie informácie, ktoré vám môžu pri jej chove pomôcť. 

Prekrásne ryby bojovnice sú atraktívnymi pútačmi v spoločných akváriách rovnako ako v sera biotopovom akváriu "Ázia". K ostatným rybkám sú mierumilovné, ich meno však poukazuje na vysokú agresivitu medzi samcami samotnými. Dlhoplutvové varianty by sa nemali chovať spoločne s veľmi aktívnimi alebo hryzúcimi rybami, aby ste predošli poškodeniu plutiev. 

O starostlivosti o Betta Splendens som už na blogu čo to popísala, ale pridávam ďalšie veľmi užitočné informácie.
Mali by ste vedieť, že veľmi agresívne ryby uprednostňujú jemné vodné prúdy a husto rastúce rastliny: Ideálna hodnota pH je neutrálna okolo 7. Pravidelné výmeny vody, počas ktorých je čerstvá voda upravená prípravkami sera aquatan, podporí ich celkovú pohodu. Bojovnice sú tiež schopné dýchať kyslík zo vzduchu. Preto vzduch nad vodnou hladinou musí byť teplý.

Ešte nám ostáva povedať si niečo o potrave pre Betta Splendens
Bojovnice pestré pojedajú potravu z hladiny. Ideálne je teda plávajúce krmivo. Doporučujem rozmanitú kombináciu vločkových krmív (sera vipan, sera san, sera GVG-mix) a lyofilizované krmivá (sera FD mixpur, sera FD Rote Muckenlarven, sera FD Artemia Shrimps).

Viac informácií nájdete aj na mojom Facebooku alebo v článku o druhoch Betta Splendens.